+90 (532) 446 76 15

Taşkın Tahmaz

Taşkın Tahmaz
: Taşkın Tahmaz

Ankara doğumlu bir öğrenme ve eğitim aşığı… 1971 Ankara doğumlu… Hacettepe’de Edebiyat Fakültesi’nde okurken insanı ilgilendiren her şeye bulaşacağı bilinciyle hareket etti. Yaşamın bir armağan olduğunu hissedince farkındalık yolculuğunu başlattı.

Eğitim konularını sanat, edebiyat, iletişim, psikoloji, sosyoloji, tarih, siyaset, spor ve kişisel gelişim gibi alanlardan seçti. Hayallerini hobileri haline getirdi. Hobileri işi oldu. İşleri aşkı oldu. Yaşamın içinde yer alan her şeyi biriktirmeye başladı. Biriktirme işini ve hayallerini çok sevdi. İnsan odaklı ve dürüst bir hayat düşüncesi öncelikleri arasına çoktan girmişti. Bu düşünceyle, işlerinin en iyisi olmuş bir çok alanın ustasını biriktirmeye başladı. Eğitim, sanat, kültür, iletişim ve kişisel gelişim ustalarının peşini bırakmadı.

2003 yılında Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde bölüm başkanı profesörlere Hızlı ve Etkili Okuma, Anlama ve İfade Etme Becerileri üzerine bir yapmış olduğu sunum O’nu heyecanlandırmıştı. Sunum sonunda ayağa kalkan Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Dr. Mustafa Kuru, Tahmaz, buradaki herkes kendi alanının profesörü… Görüyorum ki sen de bu alanın profesörü olmuşsun… Mutlaka Eğitim Fakültesi’nde dersler vermelisin dedi. O günden sonra Eğitim Fakültesi’nde YÖK onaylı hızlı ve etkin okuma dersleri vermeye başladı. Sonra “iletişim sanattır” düşüncesiyle konuşma, diksiyon, hitabet, beden dili, imaj ve kişisel marka tasarımı, drama, etkili sunum becerileri, iletişim sihirbazlığı ve empati gibi konuların ustalarıyla yolu kesişti… Çalıştı, çalıştı… Başkent Üniversitesi, yine Eğitim Fakültesi’nde diksiyon, güzel ve etkili konuşma dersleri vermesini istedi… Hem de Türkiye’nin duayen spikeri Jülide Gülizar’ın yerine… Jülide Gülizar’ın yoğun iş programı nedeniyle gidemediği eğitim, yine hayallerinden birini gerçekleştirmesini sağlayacaktı. Jülide Gülizar’ da biriktirdiği ustalarından biriydi… Heyecanla, “hocam ne dersiniz bu işe?” diyerek fikrini aldı hocasının. Jülide Gülizar, “öğretmen olman onlar için avantaj, teklifi kabul et, ben yapacağına inanıyorum” demişti… Heyecanı iyice artmıştı. Yıllarca bir çok konuşma ustasından dersler almıştı… Dersler vermişti. Şimdi bu alanda da profesyonel eğitimler vermeye başlamıştı.

Kişisel gelişim yolculuğu onu birçok alanda uzmanlaştırdı. NLP, en etkin kullandığı alanlardan biri oldu. Yıllarca birçok hocayı takip etti NLP alanında… Önce kendi hayatına uyguladı öğrendiklerini sonra eğitim kurumlarında denedi. Bireysel ve kurumsal çalışmalar yaptı bu konuda. Koçlukla tanıştı sonraları ve koçluğun bu farkındalık yolculuğunda tepe noktası olduğunu fark etti… Biriktirdiklerini çok farklı bir noktaya taşımıştı koçluk çünkü…

Bir kaç uluslararası eğitimden sonra ERICKSON COACHING INTERNATIONAL’ın “Çözüm Odaklı Koçluk” yaklaşımında karar kıldı. Dr. Marilyn Atkinson ve Dr. Zerrin Başer hocaları oldu. Tabii ilham kaynağı da. NLP ve Koçluk çok derin bir yapıya kavuşmasını sağlamıştı; ancak, öğrendikçe ne kadar çok şey yapması gerektiğini fark etti. Bu durum onu çok mutlu etmişti. Çünkü yaşam boyu öğrenme felsefesini zaten içselleştirmişti. 1997 yılında Prof. Dr. Üstün Dökmen’den “İletişim Çatışmaları ve Empati” eğitimi alırken de böyle düşünüyordu. Aldığı eğitimlerle onlarca konuda eğitim verme şansına sahip oldu. Birçok eğitim tasarladı ve sundu. Her sunumda, her derste, yaşamın her anında hocası Can Gürzap’ın Aktör duruşunu anımsadı… Her gece ölen, sabah yeniden mucizelerle doğan bir aktör olmaya gayret etti. Yenilenen, değişen, gelişen… Yine de geleneksel değerlerle zenginleşen, çevresini var eden bir yapıyı tercih etti… Sevgi odaklı, mutlu ve dengeli bir hayata merhaba demeyi tercih etti.

Bir çok kişisel ve kurumsal eğitim ve danışmanlık şirketinde eğitimler vermeye devam etti. Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, OYAK Genel Müdürlüğü, Siemens, Özelleştirme İdaresi, Bilkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi pek çok yerde eğitimler verdi ve seminer konuşmacısı oldu.

Kanal B ve TRT başta olmak üzere televizyon ve radyo programlarında uzman konuk olarak yer aldı. İlginçtir, ilkokul öğretmeni, otuz yıl önce “Taşkın okumayacak gibi, ağzı pek laf yapmıyor” demişti ailesine; ama lise ikinci sınıftan beri konuşuyor. Acılarını ve kamburlarını güce dönüştürdü. Artık konuşarak para kazanıyor. Ankara Üniversitesi TÖMER, Ömer Seyfettin Lisesi, ODTÜ Koleji, Bilkent Kolej, Başkent Üniversitesi Kolej Ayşeabla Okulları resmi çalıştığı okullar oldu. Ayşeabla Okulları’nda dokuz yıl boyunca öğrencilere, velilere, öğretmenlere çeşitli eğitim ve seminerler verdi. Televizyon, radyo, gazete ve dergilerde çalıştı. Üniversite öncesinde ise satış temsilciliği, tuhafiyecilik, lunaparkta hamburgercilik, kitapçılık, pazarda su satışı gibi işler yaptı. Öğretmenlik amatör ruhla, profesyonelce yapılması gereken bir işti. Onunsa profesyonel hayalleri vardı. Yine hayallerinin peşinden koştu. 24 Kasım onun doğum günüydü.

24 Kasım 2009’da okulculuk kariyerini sonlandırdı. Tüm Türkiye’de resmi, özel kurumlara hizmet vermeyi hedefledi. Serbest eğitmenlik yapıyor. 1995’te başladığı profesyonel gelişim yolculuğunda ailelere, öğrencilere, kurumlara bir çok alanda hizmet vermeye devam ediyor. Birçok ev ziyareti gerçekleştirdi. Okullar, üniversiteler, resmi ve özel diğer kurumlar ve yüzlerce eğitim verdi… Hala heyecan dolu serüveninde her gün harika bir şeyler yaşadığını hissederek yolculuğuna devam ediyor.

Taşkın Tahmaz, evli ve bir çocuk babasıdır.